Rodzaje wkładów kominkowych
      Masz pytania?

  Napisz lub zadzwoń

Udzielimy nieodpłatnie profesjonalnej  porady
OFERTA
SPECJALNA

dla architektów i ośrodków turystycznych
ZADZWOŃ:
603 958 626
POLEĆ NAS ZNAJOMYM
POSŁUCHAJ ULUBONEJ      STACJI RADIOWEJ
NASI PARTNERZY
Mieszkania Siedlce
Wkład stanowi integralną część kominka i przez wielu określany jest mianem serca kominka, co podkreśla jego rolę i znaczenie dla całej konstrukcji. To właśnie w nim rozpoczyna się i kończy proces palenia. Za jego pomocą jesteśmy w stanie stworzyć niepowtarzalny nastrój podczas spotkań rodzinnych, a co ważniejsze ogrzać nasz dom w zimne wieczory i poranki. Cechy takie jak funkcjonalność, estetyka i bezpieczeństwo palenia sprawiły, iż w obecnych czasach rzadziej buduje się kominki tradycyjne - kominki bez wkładu żeliwnego lub stalowego. Posiadając wbudowany wkład nie musimy ciągle martwić się o rozżarzone iskry tryskające z paleniska i spokojnie możemy cieszyć się kojącym widokiem płomieni. Istnieje wiele rodzajów wkładów, lecz najbardziej rozpowszechnione są wkłady powietrzne, wykorzystujące cyrkulacje powietrza w procesie spalania i wytwarzania energii cieplnej.

Wybór wkładu jest kwestią indywidualnych upodobań i może być uwarunkowany w mniejszym lub większym stopniu jego przeznaczeniem lub estetyką. Jeżeli chodzi o szybę frontową często stosowanymi kształtami są prosty (szyba zwykła), półokrągły (szyba panoramiczna) lub pryzmatyczny (szyba pryzmatyczna) (zob. zdjęcia). Szyby panoramiczne znakomicie nadają się do zastosowania w projektach kominków, w których dominują kształty okrągłe i owalne. Natomiast do kominków o ściętych, lekko kanciastych kształtach warto pomyśleć o wkładzie z szybą pryzmatyczną.  W kominkach narożnych, wychodzących na salon istnieje możliwość zastosowania wkładu z dwoma lub trzema szybami, co pozwala na obserwowanie płomieni z różnych pomieszczeń i z wielu perspektyw. Drzwiczki mogą być otwierane na bok lub podnoszone do góry wedle naszego życzenia, a wkład umieszczony poziomo lub pionowo (szyba pionowa).

Biorąc pod uwagę aspekt grzewczy należy pamiętać, że na ogrzanie 10m2 pomieszczenia potrzeba jest moc wkładu 1KW, co przy 100m2 daje nam moc o wartości 10KW. Moc jest to średnia mierzona podczas znormalizowanego, 3 godzinnego testu. Moc maksymalna, podawana przez niektórych producentów (może być nawet dwa razy wyższa) i mierzona podczas 15 min. w najbardziej sprzyjających warunkach. Warto również zwrócić uwagę na sprawność wkładu. Sprawność to zdolność do oddawania ciepła zawartego początkowo w drewnie. Im sprawność jest wyższa tym mniejsze jest zużycie drewna. Dzięki użyciu we wkładach suchego drewna, dobrej, jakości, można zmniejszyć jego zużycie nawet o 50%. Sprawność jest celowo ograniczona do 70% gdyż pozostające 30% służy do podtrzymania ciągu, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Posiadając podstawową wiedzę i wyobrażenie tego, czego oczekujemy od wkładu, dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii u fachowa na temat działania i niezawodności wybranego przez nas wkładu.

Szyba prosta
szyba panoramiczna
szyba pryzmatyczna
szyba obustronna (tunel)
szyby boczna
szyba pionowa
 
Elementy wkładu kominkowego
1 - drzwiczki wkładu wyposażone w szybę ceramiczną

2 - króciec wylotu spalin

3 - popielni (opcja)

4 - ożebrowanie wspomagajace wymianę ciepła

5 - system podnoszenia drzwiczek

6 - szyber

7 - zasysanie zimnego powietrza zapobiegające brudzeniu się szyby

8 - palenisko

9 - promieniowanie cieplne

10. wlot powietrza do spalania

11, 12 - wloty powietrza konwekcyjnego

13 - defektor spalin
Siedlce  (25) 644 26 44
603 958 626       603 266 666       517 271 221
Kominki ETM
kominki-etm
Copyright C 2012 - 2013  Kominki ETM  Wszystkie prawa zastrzeżone.
Designed  by TM
Kominki ETM
Zbuduj z nami swój wymarzony kominek i zaoszczędź do 50% na ogrzewaniu! Posiadamy szeroką game wkładów i akcesoriów kominkowych renomowanych producentów krajowych i zagranicznych. Oferujemy profesjonalne projekty i usługi montażowe poparte wieloletnim doświadczeniem i satysfakcja klientów. Kominki ETM - Ciepło dla Twojej rodziny.