PELET


Pelet wytwarza się z wysuszonego i rozdrobnionego materiału (najczęściej trocin), który poddawany jest zabiegowi podgrzewania w wyniku którego lignina - jeden z podstawowych składników drewna - zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana do postaci walca 8 mm bądż 6 mm. Ogrzewanie domów za pomocą pelet staje się coraz łatwiejsze. Na rynku dostępne są bezobsługowe kotły do spalania granulatów, które nie różnią się w eksploatacji od tych na olej opałowy. Wymiana urządzenia nie wymaga zmiany lub przebudowy już istniejącej instalacji c.o., a co najważniejsze, koszt inwestycji zwraca się już w ciągu kilku lat. 
Małe, pachnące świeżym drewnem granulki uzyskane z odpadów drzewnych zyskują coraz więcej zwolenników. Tanie, efektywne, łatwe w transporcie, magazynowaniu i w użyciu, zostawiają w tyle tradycyjną konkurencję w postaci węgla czy oleju opałowego.

Niewielką ilość popiołu należy usuwać nie częściej niż raz na kwartał. Granulat, w przeciwieństwie do nieprzerobionego drewna czy innej biomasy, doskonale się pali, ale jest też całkowicie odporny na samozapłon, a więc wywołanie pożaru. Co więcej, pelety skutecznie opierają się naturalnym procesom gnilnym - ich gładka powierzchnia chroni przed asymilowaniem wilgoci z otoczenia, stąd łatwo je przechowywać.  Magazynowanie granulatu ułatwia również jego rozdrobniona masa, np. 1 tona peletu mieści się w kubaturze 0,7 m3.  Forma granulatu umożliwia ponadto jego łatwe i automatyczne dodawanie do pieca lub kotła.

Warto wiedzieć, że pelety są paliwem bezpiecznym dla nas i dla środowiska. Głównymi produktami spalania są dwutlenek węgla, którego nie zalicza się do ogólnego bilansu energii, woda oraz śladowe ilości tlenków azotu i siarki. Także w trakcie produkcji pelet do środowiska nie przedostają się żadne niekorzystne odpady. Wykorzystanie pelet jako źródła ciepła w domach daje wiele korzyści związanych z niższymi kosztami, nawet o 50 % rocznie, a także ochroną własnego zdrowia i środowiska naturalnego.BRYKIET

Brykiet drzewny to regularne bloki sprasowanego pod dużym ciśnieniem materiału palnego np. trocin, torfu, słomy, węgla drzewnego czy miału węglowego. Brykiet charakteryzuje się zbitą strukturą i dużą gęstością. Do produkcji brykiet nie dodaje się żadnych sztucznych ulepszaczy czy substancji sklejających, jest wytwarzany wyłącznie z produktów powstających w procesie mechanicznej obróbki drewna. Brykiet ma wilgotność poniżej 10%. 

Wartość opałowa jednej tony brykietu odpowiada:
3 do 6 mp drewna ( zależy od gatunku i wilgotności)
~ 518 l oleju opałowego
~ 577 m3 gazu ziemnego
~ 933kg węgla brunatnego
~ 670 kg węgla kamiennego
brykiet,pelet - 18 MJ/kg do 20 MJ/kg
węgiel kamienny - 22 MJ/kg do 28 MJ/kg
brykiet kostka lub wałek spala się w 4- 6 godz.

Brykiet to idealne  paliwo do kominków z płaszczem lub bez, świetnie nadaje się do pieców zgazowujących drewno czy kotłów CO napaliwo stałe. Brykiet to źródło energii odnawialnej, w przeciwieństwie do drewna spalla się praktycznie do końca - pozosta
ła  po spaleniu ilość popiołu stanowi zaledwie 0,5% masy spalonych brykietów. Popiół ten można wykorzystać jako ekologiczny nawóz pod rośliny gdyż są to jedynie mineralne składniki drewna. Jest to paliwo bezpieczne dla środowiska naturalnego gdyż podczas spalania powstają jedynie śladowe ilości tlenków siarki i azotu co chroni nie tylko środowisko, ale także kominy i pokrycia dachowe. Ze względu na duży stopień sprasowania zajmuje znacznie mniej miejsca niż drewno opałowe.

Brykiet powstaje z różnych mieszanek trocin lub wiór - brykiet drzewny, torfu - torfowy, słomy i wielu innych. Najlepsze wartości kaloryczne posiada brykiet drzewny z dębu, buku czy grabu.
Siedlce  (25) 644 26 44
603 958 626       603 266 666       517 271 221
Kominki ETM
kominki-etm
Copyright C 2012 - 2013  Kominki ETM  Wszystkie prawa zastrzeżone.
Designed  by TM
      Masz pytania?

  Napisz lub zadzwoń

Udzielimy nieodpłatnie profesjonalnej  porady
OFERTA
SPECJALNA

dla architektów i ośrodków turystycznych
ZADZWOŃ:
603 958 626
POLEĆ NAS ZNAJOMYM
POSŁUCHAJ ULUBONEJ      STACJI RADIOWEJ
NASI PARTNERZY
Mieszkania Siedlce
Kominki ETM
Zbuduj z nami swój wymarzony kominek i zaoszczędź do 50% na ogrzewaniu! Posiadamy szeroką game wkładów i akcesoriów kominkowych renomowanych producentów krajowych i zagranicznych. Oferujemy profesjonalne projekty i usługi montażowe poparte wieloletnim doświadczeniem i satysfakcja klientów. Kominki ETM - Ciepło dla Twojej rodziny.
Pelet
Brykiet w kostkach
Brykiet w kształcie walca