Jakim drewnem palić?
Ważnym czynnikiem w procesie spalania, który determinuje ilość emitowanej energii cieplnej do otoczenia oraz wpływa na długość palenia jest kaloryczność drewna. Im wyższa wartość opałowa, tym większa efektywność palenia.
W poniższej tabeli zamieszczono klasyfikację najczęściej występującego drewna opałowego, gdzie współczynnik 10 oznacza opał o najwyższej wartości energetycznej, natomiast współczynnik 5 o najniższej, dającej o połowę mniej ciepła.
Na jeden sezon grzewczy trzeba mieć od 5 do 10 m3 drewna w zależności od rodzaju wkładu, ogrzewanej kubatury, izolacji termicznej budynku oraz od warunków zimowych.
Źródło: kominiarz.org.pl
Jak widać, najlepsze właściwości ma twarde drewno liściaste a najlepsze gatunki drewna kominkowego to : grab, buk, dąb, jesion oraz brzoza. Drewno iglaste charakteryzuje się odpowiednią kalorycznością, ale ma dwie zasadnicze wady - spala się dość szybko, a poza tym zawarta w nim żywica przy spalaniu brudzi szybę i zanieczyszcza komin. Dlatego też nie zaleca się stosowanie tego surowca opałowego do palenia ciągłego w kominkach, w których zamontowany został wkład kominkowy. Drewno drzew iglastych można używać do rozpalania lub ewentualnie mieszać z drewnem liściastym.
Przygotowanie i składowanie drewna
Gatunek drewna to nie wszystko. Bardzo istotną, a często zaniedbywaną sprawą jest jego wilgotność. Drewno powinno być składowane - w zależności od jego rodzaju - co najmniej 1-2 lata w odpowiednich warunkach (najlepiej pod zadaszeniem, w miejscu zapewniającym odpowiedni przewiew i pozbawionym wilgoci). Zaleca się, aby drewno spalane w kominkach i piecach miało wilgotność nie większą niż 15-20%.
Czym grozi palenie mokrym drewnem? Po pierwsze, uzyskuje się w ten sposób mniej ciepła. Drewno sezonowane 2 lata może dostarczyć nawet 30-40% więcej ciepła niż drewno świeże, które leżakowało 2-3 miesiące. Po drugie, drewno mokre bardziej "kopci", brudzi komin i skraca żywotność wkładów kominkowych.
Jak składować drewno? Można to robić w pryzmach (stożkach) lub prostopadłościanach, układanych zgodnie z zasadą "do wewnątrz wyżej" - tzn. poszczególne szczapy i ich warstwy muszą delikatnie opadać w stronę skraju składu. Dzięki temu zapewni się odpowiednią cyrkulację powietrza, a woda nie będzie się dostawać do środka. W przypadku ułożenia drewna w stożek można przykryć sam jego czubek. Przy układaniu drewna w prostopadłościanach warto skonstruować zadaszenie.Drewno najlepiej rąbać w szczapy o wymiarach około 10-15cm na 35-40cm, przy czym zależy to już od wymiarów kominka/pieca i możliwości składowania.
Siedlce (25) 644 26 44
kontakt@kominki-etm.pl
603 958 626 603 266 666 517 271 221
Kominki ETM
kominki-etm
Copyright C 2012 - 2013 Kominki ETM Wszystkie prawa zastrzeżone.
Designed by TM
Masz pytania?
Napisz lub zadzwoń
Udzielimy nieodpłatnie profesjonalnej porady
OFERTA
SPECJALNA
dla architektów i ośrodków turystycznych
ZADZWOŃ:
603 958 626
POLEĆ NAS ZNAJOMYM
POSŁUCHAJ ULUBONEJ STACJI RADIOWEJ
NASI PARTNERZY