Umiejscowienie kominka


Zanim zdecydujemy się na wybór miejsca na kominek musimy się zastanowić czemu on ma służyć: dekoracji czy ogrzewaniu. Będzie to miało zasadniczy wpływ na jego lokalizację, a także wygląd. Nie można bowiem zapomnieć, że musi on być wkomponowany w otoczenie. Dlatego powinniśmy przy wyborze miejsca na kominek zwrócić uwagę z czego on sam będzie wykonany, a także w jakiej stylistyce. Ważną kwestią będzie również komfort użytkowania kominka. Nie powinno być trudno z niego korzystać, zwłaszcza jeśli zakładamy że będzie on często wykorzystywany. Bardzo często projektanci już sami przewidują miejsce na kominek.

Umiejscowienie kominka powinno być dostosowane do kształtu pomieszczenia. Zawsze należy pamiętać, że kominek jest elementem szczególnym, który skupia na sobie uwagę. Warto, więc zastanowić się nad jego wyborem i usytuowaniem, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady osób kompetentnych. Zadbajmy też o to, żeby siedząc przed kominkiem, mieć przed oczami spokojne płaszczyzny. Jeśli chcemy zasiadać przy kominku w miejscu zacisznym i kameralnym, najlepiej wybrać projekt, w którym wydzielono przestrze
ń dla kominka i jego otoczenia.

Projektanci oferują dziś wiele ciekawych rozwiąza
ń z zastosowaniem kominków, od kominków tradycyjnych po nowoczesne. Może on znajdować się w ścianie, lub być do niej przyklejonym, w narożniku pomieszczenia albo też stanowić zupełnie osobny element znajdujący się na środku. Może też mieć różne kształty, z dodatkiem dowolnych elementów dekoracyjnych, albo też charakteryzować się zwykłą i skromną prostotą. Może stanowić tradycyjny prostokąt lub też być ciekawą i oryginalną bryłą. Dodatkowym atrybutem może być już przygotowane miejsce na opał, które niczym nie wyróżnia się od całości kominka, będąc doskonale w niego wkomponowane. Wybór zależy od nas samych, od tego jakie pomieszczenia preferujemy.

Kominek powinien znajdować się przy ścianie leżącej naprzeciw okna lub drzwi i jak najdalej od nich. Unikniemy wówczas zakłóceń w spalaniu spowodowanych przeciągami. Zakłócenia takie mogą być jedną z przyczyn dymienia. Zasadniczo nie powinno się go stawiać w miejscach, gdzie ciepło szybko ucieka z pomieszczenia, jak przy drzwiach czy oknach. Nie powinien się on również znajdować w miejscu, gdzie często się przechodzi. Najlepiej, aby był tak usytuowany, by jego piękno było podkreślone, a atmosfera, jaką stwarza wypełniała całe pomieszczenie. Dlatego też kominek powinien stać w miejscu wyeksponowanym.

Wybierając miejsce na kominek będziemy musieli dostosować się jednak do lokalizacji komina. Kominek musi być bowiem zbudowany blisko komina, a rura dymowa nie powinna mieć zbyt wielu zagięć. Nie zapominajmy, że kominek ma swoją wagę więc i podłoże, na którym ma stać musi być dostatecznie wytrzymałe. W pomieszczeniu z kominkiem wymagany jest również przewód doprowadzający świeże powietrze. Kominek nie może się znajdować z pobliżu instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Podłoga jak i otoczenie kominka powinno być niepalne.

Pomieszczenie z kominkiem ma być funkcjonalne i wygodne, więc żaden ze znajdujących się w nim sprzętów nie może być źle usytuowany. Chodzi tu tylko i wyłącznie o komfort użytkowania pomieszczenia i jakość korzystania z uroków kominka. Liczy się tu również wygoda korzystania z kominka i prac przy nim. Zbyt mało miejsca w jego otoczeniu może zniechęcić do korzystania z niego. Z reguły w okolicy kominka powinno się zostawić pewną ilość pustej przestrzeni.

Budując kominek trzeba zastosować się do pewnych wymogów. Koniecznie należy przemyśleć jego rolę i charakter. Każdemu bowiem zależy, aby kominek spełniał swoje zadanie w stu procentach.


Komora jest izolowana. Powinny być w niej zainstalowane dwie kratki: wylotu tuż przy suficie i wlotu nieco niżej.

Siedlce  (25) 644 26 44
603 958 626       603 266 666       517 271 221
Kominki ETM
kominki-etm
Copyright C 2012 - 2013  Kominki ETM  Wszystkie prawa zastrzeżone.
Designed  by TM
      Masz pytania?

  Napisz lub zadzwoń

Udzielimy nieodpłatnie profesjonalnej  porady
OFERTA
SPECJALNA

dla architektów i ośrodków turystycznych
ZADZWOŃ:
603 958 626
POLEĆ NAS ZNAJOMYM
POSŁUCHAJ ULUBONEJ      STACJI RADIOWEJ
NASI PARTNERZY
Mieszkania Siedlce
Kominki ETM
Zbuduj z nami swój wymarzony kominek i zaoszczędź do 50% na ogrzewaniu! Posiadamy szeroką game wkładów i akcesoriów kominkowych renomowanych producentów krajowych i zagranicznych. Oferujemy profesjonalne projekty i usługi montażowe poparte wieloletnim doświadczeniem i satysfakcja klientów. Kominki ETM - Ciepło dla Twojej rodziny.